Zastosowanie materiałów klinkierowych i licowych na elewacji to doskonały sposób na zachowanie spójności z otoczeniem domu, które dodatkowo otwiera przed inwestorami ogromne możliwości aranżacyjne.

Cegły klinkierowe i licowe to jeden z najchętniej wybieranych przez inwestorów materiałów budowlanych. Klinkier zyskał wielu sympatyków dzięki wyjątkowej trwałości oraz niemal nieograniczonym możliwościom tworzenia różnorodnych wzorów elewacji. Firma Röben ma w swojej ofercie bardzo szeroki wybór kolorów, wpisujących się w obecne trendy oraz dużą dostępność zróżnicowanych faktur lica, co pozwala na podkreślenie wybranego stylu architektonicznego. Projektując elewację z cegieł klinkierowych architekci mogą posłużyć się czterema środkami – kolorem, fakturą, formatem oraz sposobem ułożenia. Te cztery elementy dają ogromne możliwości projektowe i pozwalają na stworzenie wyjątkowej fasady.

KOLORYSTYKA

Gama kolorystyczna jest bardzo bogata, dzięki czemu cegła klinkierowa może być industrialna, nowoczesna czy nawet stylizowana na stary mur. Wszystko zależy od jej barwy. Elewacja z klinkieru to już nie tylko tradycyjne odcienie czerwieni, ale także nowoczesne, chłodne i ciemne barwy, które zyskują na popularności. Inwestorzy coraz częściej stawiają na indywidualny charakter tworzonych przez siebie kompozycji, wybierając odważną kolorystykę. W ich gusta trafiają cegły o niejednorodnym wybarwieniu, podkreślonym dodatkowo przez żłobienia i nierówności lica, czyli odcienie takie jak na przykład Granity czy Kingston. Sprawdzą się one na elewacjach budynków o prostej konstrukcji, urozmaicając je i wyróżniając na tle otoczenia.

STRUKTURA i FORMAT

Gładkie, ryflowane, żłobione, piaskowane… dostępne są cegły klinkierowe o różnych strukturach, co otwiera nieskończone możliwości aranżacyjne architektom i inwestorom. Cegły o gładkiej fakturze dobrze sprawdzą się do wykonania nawet nowoczesnych elewacji. Zwolennikom projektów, cechujących się surową, prostą bryłą do gustu przypadnie na przykład szary, antracytowy lub czarny klinkier, nie tylko w standardowym formacie NF (240x115x71 mm), ale również wydłużonym LDF (290x90x52 mm), czy jeszcze dłuższym XLDF (365x115x52 mm). Zastosowanie dłuższych i węższych cegieł nadaje bryle budynku zupełnie innego, bardziej współczesnego charakteru, zmienia kompozycję bryły, optycznie ją wysmuklając. Z kolei ryflowane, żłobione i ręczenie formowane cegły z pewnością spodobają się tym, którzy w architekturze cenią tradycję.

Projektując bryłę domu możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków przemyślanym układem warstw cegieł w murze elewacji. W przypadku cegieł klinkierowych, duży wpływ na ostateczny wygląd obiektu ma rodzaj zastosowanego wiązania, czyli sposób ułożenia, który pozwala na dopasowanie wyglądu elewacji do założeń architektonicznych. Dwie podstawowe grupy wiązań to wiązania wozówkowe, w przypadku których w murze widoczne są jedynie boki cegieł z dłuższą podstawą oraz wiązania główkowe, wykorzystujące także węższe boki cegieł, tzw. główki.

Aby utrzymać projekt w spójnej stylistyce i osiągnąć nietuzinkowy efekt, warto przemyśleć dobór materiałów wykończeniowych do zastosowania na elewacji i dachu, a także stref wokół domu i ogrodzenia. Z takich samych cegieł klinkierowych jak użyte na elewacji można również wybudować nowoczesne ogrodzenie i małą architekturę, czyli na przykład grill czy wiatę do przechowywania drewna. Spójny charakter można podkreślić detalami takimi jak np. pojemniki na rośliny, które będą stanowiły prosty, ale efektowny element całego projektu.