Na grenlandzkiej wyspie Disko stanęła innowacyjna Strefa Komfortu Ariston. To wyjątkowe miejsce umożliwi całoroczne badania nad zmianami klimatu ziemi. Jego sercem jest Alteas ONE – zaawansowany technologicznie, designerski kondensacyjny kocioł gazowy.

Skuta lodem wyspa Qeqertarsuag, znana szerzej jako wyspa Disko, leży u zachodnich wybrzeży Grenlandii. Panują na niej ekstremalnie niskie temperatury od -20 do -50 stopni Celsjusza. W tym miejscu naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego dokonują przełomowych odkryć w badaniach nad zmianami klimatu ziemi. Zespół pod przewodnictwem prof. Mortena Rascha z Instytutu Geonauki i Zarządzania Zasobami Naturalnymi potrzebował stabilnej bazy, w której można gromadzić wszystkie niezbędne dane, a jednocześnie mieszkać, niezależnie od ekstremalnych warunków pogodowych.

Czy w tak wymagającym klimacie da się stworzyć ciepły i komfortowy dom? To pytanie postawili sobie uczestnicy pierwszej edycji „Wyzwania Komfortu Ariston – Misja Grenlandia” – inicjatywy marki należącej do grupy Ariston Thermo. Realizacji zadania podjął się zespół trzech instalatorów: pochodzący z Chin 32-letni Yuanshuo “Andy” Huang, 43-letni William Randaccio z północnych Włoch oraz 28-letni Oleg Belly z Rosji. Trzej zwykli mężczyźni, wybrani w ramach globalnej kampanii rekrutacyjnej, odłożyli na bok swoje życie prywatne, by podnieść komfort naukowców prowadzących badania nad klimatem. Wyprawa wiodła przez trudne terytoria, wymagające od uczestników maksimum wysiłku.

Zrównoważony design

W samym sercu polarnej zimy powstał innowacyjny, modułowy budynek, który jest w stanie wytrzymać wszystkie wyzwania Grenlandii. Obiekt zaprojektowany przez Ariston we współpracy z LEAPFACTORY S.R.L. bazuje na osiągnięciach inżynierii łączących maksymalną wydajność i doskonałe wzornictwo. Podłużna konstrukcja pozwala cieszyć się spektakularną panoramą wyspy Disko. Jej kształt jest wiernym odbiciem logo marki Ariston. W minimalistycznie urządzonych wnętrzach znajduje się komfortowy salon, łazienka i dwa pokoje techniczne. Filary i belki nadają rytm przestrzeni, całości dopełniają funkcjonalne meble o stonowanym designie. Każdy detal współgra z całością, idealnie dopasowując się do potrzeb i wymagań badaczy z Uniwersytetu Kopenhaskiego.

Podstawowym wyzwaniem było stworzenie konstrukcji budynku nadającej się do użytku w bardzo chłodnych i wietrznych warunkach. „W odróżnieniu od innych realizowanych przez nas projektów, to, co stworzyliśmy na Grenlandii, stanowi konstrukcję zwaną „ramą”, umożliwiającą jej montaż na miejscu” – mówi Luca Gentilcore, założyciel LEAPFACTORY S.R.L.

Komfort w służbie klimatu

Wszystkim pracom nad projektem od początku towarzyszyła idea zminimalizowania wpływu na otaczający ekosystem wyspy Disko. Strefa Komfortu Ariston to ekologiczny i zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju budynek. Jego zewnętrzną powłokę zaprojektowano z naciskiem na wydajność energetyczną, dbałość o komfort i redukcję zużycia energii.
Ten bezpieczny dom, zapewniający swoim mieszkańcom idealną temperaturę wody i powietrza, nawet podczas polarnych zim, nie mógłby powstać, gdyby nie Ariston Alteas ONE. Wiszący kocioł kondensacyjny jest sercem bijącym we wnętrzu bazy. Gwarantuje najwyższą wydajność i bardzo niską emisję zanieczyszczeń. Jego działanie opiera się na synergii czterech innowacyjnych technologii Per4mance System. Dodatkowo kocioł został wyposażony w inteligentny system zdalnego sterowania, dzięki temu może być zarządzany i kontrolowany z dowolnego miejsca. O niepowtarzalną linię Alteas ONE zadbali projektanci z firmy UP Design. Efekt? „To produkt, którego nie należy ukrywać – powinien być jednym z głównych bohaterów aranżacji domu” – twierdzi Umberto Palermo, założyciel UP Design.

„Wyzwanie Komfortu Ariston – Misja Grenlandia jest absolutnie wyjątkowym projektem, z którego jesteśmy bardzo dumni! Udało nam się dostarczyć ciepło i komfort w sam środek polarnej zimy – tam, gdzie dotychczas były one całkowicie nieosiągalne. Ale na świecie jest jeszcze wiele miejsc, w których warunki życia są bardzo trudne, dlatego nasza misja będzie trwać nadal!”  mówi Jacek Pluciński, Dyrektor Sprzedaży Ariston Thermo na Polskę.

Cała misja została sfilmowana, unikalne zdjęcia z jej przebiegu można śledzić na: www.aristoncomfortchallenge.com.