Zasady wybierania okien do domu – o czym należy pamiętać?

Jeżeli oczy to zwierciadło duszy u człowieka, to okna będą zwierciadłem wnętrza mieszkania. Trudno sobie wyobrazić dom bez okien; byłby to po prostu betonowy bunkier, niemający nic wspólnego z estetyką ani funkcjonalnością. Czy wiesz jak mądrze wybrać okna do domu?

Ładne czy funkcjonalne?

Wybierać pomiędzy oknami, które wyglądają estetycznie, a takimi które spełniają wysokie wymagania jakościowe, to trochę tak, jakby wybierać pomiędzy ładną a mądrą kobietą. Najlepsze zawsze będzie połączenie obu tych cech. Z oknem będzie podobnie: można wybierać pomiędzy wyglądem, funkcjonalnością a ceną, jednak nigdy nie będzie to optymalne rozwiązanie, w końcu dobre okno powinno być i estetyczne, i ciepłe, i dźwiękoszczelne, i wytrzymałe.

Gdzie szukać dobrych okien? Najlepiej bezpośrednio u producenta, dystrybutorów lub w firmach zajmujących się sprzedażą oraz montażem okien i drzwi. Dlaczego nie w markecie ogólnobudowlanym? Jeżeli szukasz naprawdę dobrych produktów, zapewne interesują Cię rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb, a nie jakieś standaryzowane okna produkowane taśmowo.

Jakimi parametrami powinny charakteryzować się okna?

O jakości modelu decyduje wiele czynników: technologia wykonania, użyte materiały, rodzaj szyb, rodzaj ramy, a nawet sam sposób montażu. Dlatego powierzając wykonanie i montaż okien profesjonalnej firmie zyskujesz pewność, że wykorzystasz 100% możliwości, jakie daje dany model.

Współczynnik przenikania ciepła (U) – to parametr, który mówi dużo o jakości stolarki oraz szyby. Im niższy współczynnik U, tym okna są cieplejsze, gdyż mniej ciepła ucieka z wnętrza. Okna energooszczędne charakteryzują się współczynnikiem przenikania ciepła niższym lub równym niż ,13 W/(m2*K).

Współczynnik przepuszczalności energii słonecznej (G) – jeżeli powyższy parametr odpowiadał za to ile ciepła zostaje zatrzymane wewnątrz budynku, to ten współczynnik mówi o tym, ile ciepła z promieni słonecznych będzie przedostawało się przez szyby. Im wyższy, tym mieszkanie będzie się bardziej nagrzewało od słońca. Dla okien pojedynczych wartość ta wynosi ok. 85%. Okna energooszczędne, pozwalające zminimalizować straty energii i zmaksymalizować pozyskiwanie energii pasywnej, charakteryzują się relacją U i G wynoszącą: U ≤ 1,3; G ≥ 45%.

Izolacja akustyczna (Rw) – o tym, jak ważna jest dźwiękoszczelność okien, wie każdy, kto mieszka przy ruchliwej ulicy albo w centrum miasta. Przejeżdżające samochody, ciężarówki, karetki pogotowia mknące na sygnałach w środku nocy… koszmar. Okna o wysokiej izolacji akustycznej mogą zminimalizować nieprzyjemności wynikające z mieszkania w hałaśliwej okolicy. Standardowe Rw = 30 dB, dla lepszych okien jest to powyżej 32 dB. Dźwiękoszczelne okna powinny charakteryzować się współczynnikiem Rw = 40 dB.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Kupując okna do domu, warto pochylić się dłużej nad bezpieczeństwem. Mamy tu na myśli dwie rzeczy: po pierwsze kwestie antywłamaniowe, a po drugie bezpieczeństwo użytkowania, czyli na przykład ochrona przed przypadkowym wypadnięciem dziecka lub samoczynnym zatrzaśnięciem skrzydła.

O zabezpieczeniach przed włamaniem muszą pamiętać zwłaszcza osoby, mieszkające w domach jednorodzinnych i na parterze. Mieszkańcy wyższych pięter mogą przykładać mniejszą uwagę do zabezpieczeń antywłamaniowych, za to większą do bezpieczeństwa użytkowania, zwłaszcza jeżeli w mieszkaniu są małe dzieci.

Okna antywłamaniowe mają wzmocnioną ramę oraz specjalne szyby o konstrukcji chroniącej przed złodziejami. Według normy PN-EN 1627:2006 najlepsze do użytku domowego są okna w klasie od WK-3 wzwyż. Specjalistyczne okna antywłamaniowe klasy WK-5 i WK-6 odporne są na operowanie wyrzynarki, szlifierki kątowej i innych zaawansowanych urządzeń, i powinny stawić opór złodziejowi przez co najmniej 20 minut. Zazwyczaj użytkowe okna charakteryzują się klasą WK-2, co oznacza że powinny powstrzymać złodzieja na przynajmniej 3 minuty, pod warunkiem że nie dysponuje specjalistycznym sprzętem.

Wybieramy ramę i przeszklenie

Skoro powiedzieliśmy sobie już trochę o parametrach, wypadałoby się zastanowić, czy lepiej będzie kupić okno drewniane, plastikowe czy aluminiowe? Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi i wiele zależy od gustu i czynników indywidualnych. Jako, że produkcją okien drewnianych zajmujemy się od ponad 20 lat to możemy w pełni polecić właśnie to rozwiązanie z powodów, które przybliżymy za chwilę.

Okna drewniane charakteryzują się dużą wytrzymałością, niskim współczynnikiem przenikania ciepła, wysoką izolacją akustyczną oraz są odporne na warunki atmosferyczne. Żywotność okien drewnianych wynosi nawet 150 lat. Nasza oferta na okna drewniane nie ogranicza się jedynie do prostych okien ale do prawdziwych dzieł sztuki. Więcej wyrażą obrazy aniżeli słowa, dlatego zachęcamy do zajrzenia na stronie do zakładki galeria lub zakładki okien zabytkowych.

Okna plastikowe są obecnie najczęściej wybierane, ze względu na dobry stosunek ceny do jakości, a dbanie o nie sprowadza się do okresowego czyszczenia zwykłymi detergentami. Mogą być upodabniane do okien wykonanych z drewna przy pomocy specjalnej techniki okleinowania wybranymi foliami imitującymi kolory i usłojenie drewna.

Odrębną kwestią jest przeszklenie. W typowym budownictwie standardem są okna dwuszybowe, czyli dwie tafle szkła, przedzielone przestrzenią wypełnioną gazem – argonem lub kryptonem. Najczęściej jest to rozwiązanie wystarczające dla zapewnienia satysfakcjonującej izolacji, ale nie zawsze. Okna trzyszybowe (dwukomorowe) lepiej sprawdzą się w domach energooszczędnych oraz takich położonych na terenach, gdzie panują ostre zimy. Jeżeli potrzebujesz dobrych okien w korzystnej cenie, te dwuszybowe (jednokomorowe) będą wystarczające, ale jeżeli planujesz budowę domu pasywnego i energooszczędnego, lepszym rozwiązaniem będą droższe okna z dwiema komorami, które zapewnią naprawdę niski współczynnik przenikania ciepła.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

O samych oknach powiedzieliśmy sobie już prawie wszystko, ale została jeszcze ostatnia rzecz: kwestia dodatkowych usług oraz gwarancji producenta. Również te czynniki powinny wpływać na Twoje decyzje zakupowe. Czy wyobrażasz sobie sytuację, w której kupujesz okno, ale z jego wymianą i transportem musisz poradzić sobie sam, bo sprzedawca nie zapewnia usługi transportu i montażu? Nie zawsze jest to standard, dlatego przed zakupem dowiedz się, czy możesz liczyć na transport i montaż okna, a także: czy i ile trzeba będzie za to dopłacić.

Okna – zakup na całe życie

Decydując się na zakup okien, pamiętaj o tym, że jest to istotny wybór, który zaważy na komforcie mieszkania. Okna kupuje się raz, i powinny wystarczyć przynajmniej na kilkadziesiąt lat. Dlatego wybieraj mądrze. Odradzamy zakup wersji budżetowych, z którymi najczęściej jest więcej kłopotu niż pożytku, gdyż po kilku latach takie modele będą wymagały ponownej wymiany.


Jesteś architektem i szukasz sprawdzonych rozwiązań okiennych i drzwiowych, które możesz proponować swoim klientom?
Zapraszamy do współpracy, na której skorzysta Twój klient oraz Ty.
Bracia Nowaccy – jakość i solidność od 1979 roku.